Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.

Rozumím

Nastal čas zahradničení – co a kdy neopomenout?

Ačkoliv to tak momentálně vůbec nevypadá, jaro je v plném proudu. To znamená, že zahrádkářům opět začíná období péče o rostliny. Víte, které dny v měsíci je nejvhodnější pustit se do setí, hnojení, nebo do sklízení? Pojďme se na to společně podívat.Při pracích na zahrádce se můžete řídit všemi různými tipy. Najdete je v knihách, na internetu nebo kolují mezi lidmi a předávají se z generace na generaci. Co ale na všechny tyhle babské rady zapomenout a vyzkoušet zahradničení podle astrologie? Ačkoliv to nemusí působit úplně spolehlivě, [hnojivo] věřte, že příroda si umí poradit sama. Na co se tedy zaměřit v jednotlivých fázích měsíce?

V novoluní se měsíc nachází mezi zemí a sluncem a není tak pro nás viditelný. V této fázi půda odpočívá, proto bychom ji měli nechat v klidu. Zapomeňte na sázení, přesazování nebo vysévání. Spíš se zaměřte na ošetření stromů a keřů. V novu totiž nesou různé zásahy poměrně dobře a v následujících dnech se rychle zotaví. Věnujte se tak zastřihávání.

Ve dnech, kdy měsíc přibývá, má země čím dál tím víc energie. Tu půda čerpá [mřížky na popínavé rostliny] a ukládá ji v sobě. V tomto období jí tedy určitě dopřejte hnojivo. I nadále se můžete věnovat ošetřování rostlin, keřů a stromů – konkrétně jejich nadzemních částí. S přesazováním v této fázi měsíce ještě počkejte a začněte s 

tím až cca po týdnu od novoluní. Stejně tak není vhodné před úplňkem hubit plevel, pokud nechcete, aby se znovu rychle rozrostl. Naopak můžete vysévat pnoucí rostliny. Nezapomeňte pro ně pořídit mřížky.

S jakou činností spojit úplněk? Pamatujte, že při něm rozhodně není vhodné zastřihávání a zaštipování nadzemních částí rostlin, stromů a keřů. Spíš se věnujte sbírání kořenů u bylin.

Následuje období, kdy měsíc zase pomalu ubývá. Energie tím pádem není tolik, a tak rostliny spotřebovávají zásoby, které jsou v půdě. Tím pádem se můžete spolehnout, že Vám semena budou dobře klíčit, sazenice rychle porostou a plody budou dozrávat. Tahle fáze také přeje kořenové zelenině. Do týdne po úplňku se klidně věnujte přesazování a setí – co sitřeba vypěstovat pomněnky? Zároveň se můžete vrhnout na sklízení, sušení a zavařování. Předtím, než opět nastane období novoluní, zlikvidujte všechen plevel. Pomůže Vám s tím tento šikovný pomocník.

 
L
Přihlášení zákazníka
*
*
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
L
Nahoru r
r
o